Sofya Tıp Üniversitesi

Telefon
0 541 496 51 87

E mail
destek@bulgaristan.gen.tr

Web


Adres
 

Sofya Tıp Akademisi tıp, stomatoloji, eczacılık ve kamu sağlığı alanlarında bütün yüksek öğretim ve bilim dünya standart ve kriterlerine uyumlu çalışan tek okul ve örnek bir tedavi ve teçhiz müessesesi. Akademi bünyesinde çalışan Aleksandrovska, St. Ekaterina, Tsaritsa Yoanna, Mayçin Dom ve diğer üniversite hastaneleri en iyi tedavi merkezleri olarak Bulgar toplumunun şuuraltına yerleşmiş bulunuyor.

Sofya Tıp Akademisinde 1969 öğretim görevlisi ve bilim adamı çalışıyor, yaklaşık 8000 öğrenci öretim görüyor, bunların 800'ü yabancı.

Öğretim programlarının Avrupa Birliği kriterlerine uyumlu olmaları oldukça geniş karşılıklı öğrenci ve öğretim görevlisi değişimine imkan veriyor. Öğrenci değişim programları çerçevesinde Avrupa Amerika ve Asya ülkeleriyle yıllık 50 öğrenci başka ülkede tecrübe paylaşımı ve bilim araştırmaları yapıyor, bir okadar başka üniversitelerden gelen öğrenci de Sofya Tıp Akademisinde öğretim görebiliyor.

 

Bulgaristan'ın en eski tıp öğretim müessesesi olan Sofya Tıp Üniversitesi Avrupa Standartlarında eğitim veren, bilim araştırmaları gerçekleştiren ve Avrupa’nın önemli tedavi merkezlerinden biridir.
Üniversite bünyesinde çalışan Aleksandrovska, St. Ekaterina, Tsaritsa Yoanna, Mayçin Dom ve diğer üniversite hastaneleri en iyi tedavi merkezleri olarak bilinmektedir.


Öğretim programları Avrupa Birliği kriterlerine uyumludur. Öğrenci değişim programları çerçevesinde Avrupa daki tıp universiteleri ile ögrenci degisimine imkan sağlanmaktadır.

 

Sofya Tıp Üniversitesi'nde aşağıdaki bölümler bulunmaktadır.


Tıp Fakültesi (İngilizce)


Diş Hekimliği Fakültesi (İngilizce)

Eczacılık Fakültesi (İngilizce)

Ergo Terapi Rehabilitasyon

Halk Sağlığı Fakültesi

Sofya Tıp Koleji

Hemşirelik

Ebelik

Diş Teknisyenliği

Laborantlık

Yardımcı Eczacılık

Masyorluk

Sağlık Uzmanlığı

Röntgen Teknisyenliği

Kamu Sağlığı ve Sağlık Bakımı Yönetimi

 

Sağlık Bakımı 

 

 

 Hazırlık 

Programı:

HazırYurt İmkanı:Yurt İmkanı:k Programı:Hazırlık Programı:Hazırlık Programı: